CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 
Bowenia serrulata - bowenie pilovitá

Bowenie pilovitá (Bowenia serrulata Chamb., 1912), je rostlina z rodu bowenie a třídy cykasy. Bowenie pocházejí z Austrálie. Stromek s podzemním holým kmenem dosahuje až 1,5m výšky, přičemž listy rostou přímo ze země. Listy jsou na rozdíl od naprosté většiny ostatních cykasů větvené. Rostlina má pilovitý okraj lístků, příbuzný druh bowenie obdivuhodná (Bowenia spectabilis) se od ní odlišuje hladkým okrajem lístků.

Popis

Keř s podzemním holým kmenem dosahuje až 1,5m výšky, přičemž listy rostou přímo ze země. Listy jsou na rozdíl od naprosté většiny ostatních cykasů větvené, příbuzný druh bowenie pilovitá (Bowenia serrulata) má ozubené okraje lístků.

Listy byly v minulosti používány do květinové výzdoby, poté co byla rostlina zařazena mezi chráněné druhy se již takto nevyužívají. Jejich růst je tak pomalý, že se nehodí k masové výrobě na prodej, na rozdíl například od cykasu japonského.

Existuje i varieta Bowenia spectabilis Tinaroo, která má vlastnosti na přechodu mezi oběma druhy bowenií.

Rozšíření

Bowenie pilovitá roste v australském Queenslandu, v horkém vlhku tropického dešťového pralesa na stinných svazích a poblíž řek v nížinách. I proto tyto rostliny nesnášejí chlad. Vzhledem k lesnímu původu se doporučuje je pěstovat v polostínu. Rozmnožují se buď semeny, nebo uměle dělením kořene.

Etymologie

Bowenie pilovitá byla poprvé popsána v roce 1912 Chamberlainem na základě rostliny, do té doby považované za variantu bowenie obdivuhodné. Ta byla Josephem Daltonem Hookerem pojmenována po někdejším guvernérovi Queenslandu sirovi George Fergusonovi Bowenovi. Český název „pilovitá“ je používán pro novou rostlinu v botanické zahradě Liberec. Rostlin existuje v Česku jen několik málo kusů v botanických zahradách a soukromých sbírkách.

Fosílie

Fosilní druh Bowenia eocenica je znám z uhelných dolů v australském státě Victoria, a Bowenia papillosa z uhlí v New South Walesu. Obě zkameněliny listů pocházejí z Eocénu.

České sbírky

K vidění je v Botanické zahradě Liberec, pražské Fata Morganě a vlastní ji i soukromí sběratelé.


Foto:

horní foto: cykasy.cz v Botanické zahradě hl. m. Prahy

dolní foto: Peter Richardson v australské přírodě