CYKASY
Dioon edule - dioón jedlý
Dioon jedlý (Dioon edule Lindl., 1843) je rostlina v čeledi kejákovitých ze třídy cykasů, pocházející z Mexika, kde je známa také jako Palma de la Virgen. Jedná se o strom dorůstající po mnoha letech výšky až 4 m.
Do skupiny Dioon edule byla dříve včleněna i úzkolistá forma rostoucí na suchém severu Mexika, nyní již i v IUCN považovaná za samostatný druh Dioon angustifolium. Dioon edule má navíc celou řadu forem a je možné, že v budoucnu z ní dojde k vydělení dalších druhů.
Autoři T. Gregory, J. Haynes a G. Chemnick ve svém novém Klíči druhů Dioon považují šířku lístků za dostatečný znak pro rozlišení druhů edule a angustifolium. Lístky mají v naprosté většině hladké okraje, naopak lístky semenáčků obvykle končí několika zuby, které časem mizí.
•varieta edule má lístky širší než 7 mm a dále se dělí na:
-Jacala
-Valles
-Querétaro
-Río Verde
-Rio Pescados
-Palma Sola, Veracruz
•varieta angustifolium má lístky tenší než 6 mm. Roste na severu Mexika ve státech Nuevo Leon a Tamaulipas. Pochází tedy z jiné lokality a je nyní již považována za samostatný druh s vyšším stupněm ochrany (IUCN).
Popis
Semenáčky tohoto druhu mají několik zubů na konci lístků. Tato vlastnost časem mizí a lístky na listech větších rostlin již mají hladké okraje. Semena mají vejčitý tvar.
České sbírky
Tento krásný cykas patří k nejběžnějším. Vlastní jej ne vždy pod správným jménem všechny české botanické zahrady, je relativně často dostupný na burzách a patří proto k obvyklým "startovním" cykasům sběratelů. Neni však v prodeji v květinářstvích. Pravidelný tvar listů s velmi tvrdými lístky jej v případě dobré péče a hustější koruny řadí mezi krásné rostliny. I přesto že některé české botanické zahrady vlastní plodící jedince, nejsou tyto rostliny v ČR bohužel opylovány.
Ochrana
Druh je zapsán na Červený seznam ohrožených druhů, kde je mu přiřazena kategorie NT - téměř ohrožený. Jeho stavy v přírodě klesají. Je současně zapsána na seznam CITES II, kontrolující mezinárodní obchod.
Etymologie
Sporofyl se dvěma vajíčky je zdrojem latinského názvu druhu. Po opylení se z nich vyvinou semena
•španělsky (Mexiko): Palma de la Virgen, palma de dolores, chamal, palmita
•vědecký název: Dioon edule v překladu „dvojvaječník“ jedlý. Na každém sporofylu jsou dvě vajíčka, která se po opylení vyvinou ve dvě semena. Viz fotografie sporofylu.
•anglicky: Virgin´s Palm, Mexican cycad
•česky - rodový název je totožný s latinou vzhledem k potřebě dělené vyslovnosti - dio-on a druhový název je překladem vědeckého jména. Mladá semena této rostliny jsou mleta, dále zpracovávána a používána k výrobě placek (tortil)
Související články
Fotografie dole
1.Stará samičí šištice
2.Rašící samčí šištice
3.Zralá samičí šištice - Wikipedia
4.Samičí megasporofyly se dvěma neopylenými vajíčky - Wikipedia
Nahoře i dole - Dioon edule v belgické Lovani
dole: list Dioon edule v Brně - Wikipedia