CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Řada našich milovníků pěkných rostlin řeší otázku, proč jim špatně rostou cykasy v bytových podmínkách. Přední český pěstitel Josef Bučko proto pro náš web připravil přehled užitečných informací.


Pěstování cykasů v květináči a bytech
Josef Bučko

Pěstování cykasů je vcelku jednoduché, jsou to sice primitivní rostliny, které přežijí celkem vše, proto jsou tu již od dob dinosaurů, ale k růstu potřebují v době vegetace souběh faktorů jako je světlo, teplo, vlhko a dostatek živin. Proto např. na Havaji vytvoří 3-4 patra nových listů za rok, zatímco u nás jsme vděčni za jedno patro listů ob rok.


Pokud vám na vašem cykasu vyraší listy každý rok, jedná se o značný úspěch. Tedy především pokud vyrostou v létě a vypadají tak jak mají vypadat. Opak je často pravdou. U nás se naopak stává, že za celé léto venku listy neudělá (zima v noci, nedostatek vlhkosti) a když jej pak vrátíte zpět do bytu (konstantní teplota ve dne i v noci) tak začne růst v době, kdy už je málo světla (od podzimu do jara).


Listy vyrostlé mimo léto jsou pak protáhlé, řídké, chlorózní a nevzhledné. Pokud se cykas takto "vysílí"přes zimu, tak většinou příští rok v létě zase žádné listy nevytvoří, protože neměl dostatek času si vytvořit dostatečné zásoby "škrobu" pro tvorbu nových listů. V ideálních podmínkách je to cca 3 měsíce, ty u nás ale nejsou, v Česku to trvá 6-9 měsíců. 


Harmonogram pěstování

Nyní popíši ideální podmínky pro pěstování zejména cykasu japonského (Cycas revoluta), ale lze jej úspěšně aplikovat i na další cykasy tzv. subtropického pásma (např. většina jihoafrických druhů Encephalartos, některé další cykasy a rody Dioon a Macrozamia).


Nouzová opatření při horších podmínkách v bytě

Tyto podmínky jsou ideální, nicméně mohou sloužit i jako návod pro ty, komu se jich nepodaří dosáhnout. Pravidlo, že cykas patří na zimu do chladu s omezenou zálivkou a v létě do tepla a světla, by mělo být dodržováno.


V případě, že v klidovém období září - duben dojde přesto k nežádoucímu růstu nových listů, je nutno rostlinu okamžitě přenést na místo s dostatkem světla (sousedův skleník, kamarádova zimní zahrada, umělé světlo využívané pěstitely marihuany - Grow Shopy atp) do doby, než zcela vyrostou a zpevní. To by mělo listům dodat alespoň akceptovatelný tvar, zázraky ovšem nečekejte. Zajistíte-li rostlině na zimu chlad a sušší substrát, těmto problémům se snadno vyhnete.


říjen, listopad

  1. Umístění a světlo: skleník / zimní zahrada
    Teplota: den 22 -10 / noc 5 -10°C, postupný pokles teplot

  2. Zálivka: postupně snížit zálivku, cca 1 x za 2 – 3 týdny

  3. Hnojení: zásadně již v tomto období nehnojit, max. 1x na začátku hnojivem podzim/zima v 1/2 dávce na dozrání pleti


prosinec, leden, únor

  1. Umístění a světlo - na světle příliš nezáleží, rostlina může být umístěna v chladné chodbě, garáži či sklepě s menším oknem atp.


  2. Teplota den 7-12/ noc 2 -10°C,  umístění kdekoliv v chladu


  3. Zálivka minimální/lehce 1x za měsíc nebo dle teploty, čím nižší tím méně, ideální když substrát úplně neproschne, pozor na přemokření. Substrát by měl být dobře propustný!  Jedná se o období, kdy je největší riziko vyhnití rostliny.


  4. Hnojivo - nehnojit


březen, duben

  1. Umístění a světlo: skleník / zimní zahrada

  2. Teplota - den 15-20 / noc 5 -10°C,

  3. Zálivka - mírná zvyšující se zálivka,

  4. Hnojení - začít lehce hnojit polovičními dávkami než pro jiné rostliny 1 x měsíčně. 


květen, červen, červenec, srpen, září

  1. Umístění a světlo: venku na plném slunci


  1. Teplota den 22-30/ noc 15-20°C, při prudkém poklesu teplot možno stěhovat domů a opět ven. Příliš nízká teplota může zastavit růst a nových listů se tak nedočkáte.


  2. Zálivka min 1x týdně nebo dle potřeby

  3. Substrát by neměl vyschnout aby nezaschly jemné kořínky nutné pro příjem živin


  4. Hnojivo - 1x za 14 dní přihnojit hnojivem na jehličnany a konifery, případně i některými dalšími hnojivy, koncem tohoto období i na vyzrání pletiv 


  5. Při pěstování cykasů venku na plném slunci je třeba jim dopřát „přiměřeného“ období navykání ve stínu či polostínu, aby nedošlo ke spálení listů, podobně jako u jiných rostlin dlouho pěstovaných doma. K tomuto jevu bych ještě dodal, že nejnáchylnější k popálení jarním sluncem jsou zejména rostliny zimované v bytě a při vyšších teplotách. Je k tomu jednoduché vysvětlení. U těchto rostlin nedošlo k zastavení růstu, a hlavně se změnila se struktura listového pletiva vzhledem k jiným světelným podmínkám. Pokud v tomto období ještě dojde k růstu nových listů, ty budou samozřejmě k popálení nejnáchylnější. Naopak rostliny zimované v chladu, a to i za špatných světelných podmínek např. nevytápěné garáži, jsou po vynesení ven daleko méně náchylné na popálení.


  6. Je to dané tím, že rostlina zastavila růst, došlo k tzv. dormanci a tím se ani listová struktura za tuto dobu moc nezmění. Po vynesení ven na plné slunce je pak daleko méně náchylná, případně potřebuje daleko kratší dobu k aklimatizaci. Ideální je ji na pár týdnů umístit nejdříve do skleníku, nebo pokud tuto možnost nemáme,tak na méně exponované místo nebo rostlinu umístit ven v době kdy je několik dní zataženo nebo oblačno. Při plném slunečním svitu ze začátku alespoň na pár dní přehodit přes rostlinu nějakou světlou vzdušnou textilii nebo např. nějakou záclonku. Tento systém úspěšně aplikuji již několik let.

 




Další články o pěstování cykasů

Pěstování cykasů

Pěstování cykasů v bytě

Přezimování cykasů venku

Otužilé cykasy (-17°C) - fotografie

Semena cykasů a jejich klíčení

Zakořeňování listů cykasů

Množení cykasů odnožemi

Rozmnožování cykasů

Otrava cykasy

Hnojivo

Josef Bučko: hnojím vodorozpustným hnojivem Kristalon na jehličnany. Další pěstitelé používají hnojivo Osmocote, jednou ročně na jaře. Kristalon je levnější, aplikace  hnojiva Osmocote zase méně pracná (stačí jednou ročně v březnu či dubnu).


Ze sbírky Josefa Bučka



Upozornění

Je potřeba upřesnit, že zde zmíněný způsob pěstování lze aplikovat jen na rostliny v přiměřené velikosti a hlavně kondici, tj. plně stabilizované a zakořeněné. Hlavně mladé rostlinky / semenáče / se nedoporučuje vystavovat plnému slunci až do stáří min. 5 let i více podle druhu. Taktéž u čerstvě importovaných bych takovýto postup nedoporučoval. Je třeba si uvědomit, že u takových rostlin, než se stabilizují, plně zakoření a začnou růst to může trvat i řadu let, proto je třeba s takovým způsobem vyčkat min. 2 až 3 roky. Také je samozřejmě třeba znát nároky na světlo u jednotlivých pěstovaných druhů.

 

Pokud cykasu zajistíte zde popsané podmínky, porostou vám jako blázen. Bohužel to neumím ani já. Zejména v létě zde máme většinou v noci chladno a těch dní kolem 20°C je poskrovnu. Zdravím všechny pěstitele těchto nádherných pravěkých rostlin.


Josef Bučko