CYKASY
Encephalartos manikensis
Encephalartos manikensis byl popsaný v roce 1938 jihoafrickým botanikem Hamish Boyd Gillilandem. Široce popsaný druh manikensis (tzv. manikensis complex) byl v roce 1969 ( Dyer & Verdoon) rozdělen na několik samostatných druhů (Encephalartos manikensis, E. pterogonus, E. concinnus, E. munchii a E. chimanimaniensis) na základě rozdílů zejména ve stavbě pylových šištic.
Rozšíření
Vyskytuje se v okresech Manica na hranicích východního Zimbabwe a západního Mosambiku na vrchovině Mapande Range. Roste na žulových skaliscích, na kterých jsou roztroušeny izolované populace.
Popis
Středně velký robustní cykas s nadzemním 1,5 m vysokým kmenem o průměru 30cm, dlouhými (1,5-2m), tmavě zelenými lesklými listy s krátkým řapíkem. Lístky u báze řapíku přecházejí v trny.
Sbírky v Česku
V roce 2007 bylo dovezeno větší množství semen (J.Bučko) a tak jsou semenáčky E. manikensis a některé další druhy komplexu (E. concinnus, E. munchii, E. pterogonus) omezeně zastoupeny v několika soukromých sbírkách a vlastní je i botanická zahrada hl. m. Prahy. Větší rostlina se nachází také v jedné soukromé sbírce.
Ochrana
Jedná se o vzácnou rostlinu, zapsanou na Červeném seznamu IUCN . Byla ji přiřazena kategorie VU, zranitelný. Druh čelí vysokému riziku vyhubení ve volné přírodě. Encephalartos manikensis je zapsán na hlavním seznamu CITES I, který kontroluje obchod s ohroženými druhy - jak s rostlinami, tak i jejich semeny.
•Rod Encephalartos v historickém článku prof. Dyera
•Cykasy Afriky - úplný atlas, jediný existující v češtině
•Rod Encephalartos v historickém článku prof. Dyera
•Cycas thouarsii - pochází z Madagaskaru a blízkého pobřeží Afriky, jediný z rodu Cycas v Africe
•Stangeria eriopus - jediný jihoafrický druh z jiného rodu než Encephalartos
Fotografie
Levý sloupec:
samičí šištice se semeny Kurt Eising
samičí šištice: Peter Richardson
spodní foto 4 šištic DCH Plowes, Flora of Zimbabwe
Uprostřed: Nezralá samičí šištice Philip Rousseau
Pravý sloupec:
celá rostlina: DCH Plowes, Flora of Zimbabwe
velký list z botanické zahrady v Kew: cykasy.cz
samčí šištice: DCH Plowes, Flora of Zimbabwe
mladá rostlina v květináči: Josef Bučko